2 - İletken ve Yalıtkan maddeler Hangileridir

İçerik Soruları


· Maddeleri, elektrik enerjisini iletme bakımından iletken ve yalıtkan maddeler olarak sınıflandırabilmek.
· Metallerin iletken, plastiklerin ise yalıtkan olduğunu çözümlemek.
· Bazı sıvı maddelerin iletken, bazılarının ise yalıtkan olduğunu fark etmek.
· Sevdiklerini elektrikten nasıl koruyacağını araştırarak,elde ettiklerini sınıf blogunda paylaşmak
· Araştırma yaparken faydalandığı kaynakları belirtmek.


İletken Maddeler :

Elektrik enerjisinin üzerinden serbestçe geçebildiği maddelere iletken maddeler denir. altın, gümüş, bakır, demir, çinko, alüminyum, çivi, alüminyum folyo, tuzlu su, asitli su, sirke, İnsan vücudu iletken maddelerdir.
altin.jpg gümüş.jpg bakır_kablo.jpginsan_vucudu_eller.jpg

İletkenlerin başlıca özellikleri:

Elektrik akımını iyi iletirler. · Metaller, bazı sıvı ve gazlar iletken olarak kullanılır. · Metaller, sıvı ve gazlara göre daha iyi iletkendir. · Metaller de, iyi iletken ve kötü iletken olarak kendi aralarında gruplara ayrılır. · Atomları 1 valans elektronlu olan metaller, iyi iletkendir. Buna örnek olarak, altın, gümüş, bakır gösterilebilir. · Bakır tam saf olarak elde edilmediğinden, altın ve gümüşe göre biraz daha kötü iletken olmasına rağmen, ucuz ve bol olduğundan, en çok kullanılan metaldir. · Demir ve alüminyum iyi birer iletken olmamasına rağmen, ucuz ve bol olduğu için geçmiş yıllarda kablo olarak kullanılmıştır.

Yalıtkan Maddeler :

Elektrik enerjisinin üzerinden serbestçe geçemediği maddelere yalıtkan maddeler denir. (Elektrik akımını iletemeyen maddelere yalıtkan maddeler denir). · Plastik, · cam, · tahta, · hava, · porselen, · kauçuk, · silgi, · kâğıt, · saf su, · alkol, · şekerli su, · ebonit, · mika, · teflon, · bakalit yalıtkan maddelerdir.
cam1.jpg kagit.jpg plastik.jpg porselen_duy.jpg tahta.jpg
Not: 1. Elektrik enerjisini iletkenlerden az, yalıtkanlardan daha fazla iletebilen maddelere yarı iletken maddeler denir. Silisyum, germanyum, karbon (kömür), bakır oksit yarı iletken maddelerdir. 2. Elektrik enerjisini iletkenlerden daha iyi iletebilen maddelere süper iletken maddeler denir. Altın, gümüş, platin süper iletken maddelerdir. (Süper iletkenler sıcaklık azaldığında direnç küçüldüğü için elektrik akımını daha iyi iletirler). 3. Yalıtkan olan sıvılar, yüksek elektrik enerjisi altında iletken hale geçebilirler.

Gazarın İletkenliği :

gazlariniletkenligi.jpgKatı ve sıvı haldeki maddeler iletken veya yalıtkan maddeler olabilirler. Gaz halindeki maddeler ise normal şartlarda yalıtkan olmasına rağmen bazı özel durumlarda yani uygungazlariniletkenligi2.jpg şartlar sağlandığında iletken hale geçebilirler. Gaz halindeki yüksek elektrik enerjisinde iletken hale geçebilirler. Hava, gaz halindeki bir maddedir ve normal şartlarda yalıtkandır. Ancak bazı durumlarda hava da iletken hale geçebilir. Şimşek ve yıldırım olayları elektrik enerjisi boşalmasıdır. Şimşek ve yıldırım olaylarında normalde yalıtkan olan hava yüksek elektrik enerjisi sayesinde iletken hale gelir. Aydınlatmada kullanılan flüoresan ve neon lambalar, gazların özel koşullarda (düşük basınçta ve havasız ortamda) iletken hale gelmesinden yararlanılarak yapılmıştır.


NOT : benjaminfranklin.jpg

Benjamin Franklin, 1752 yılında yaptığı deneyde, fırtınalı bir havada ucuna metal bir anahtar bağladığı uçurtmanın yükselmesini sağlayarak yıldırım çarpması sonucu anahtardan kıvılcım çıkmasını sağladı. Bu sayede yıldırımın elektrik enerjisi boşalması olduğunu gösterdi.